Звук настаје услед треперења неког предмета: жице, звона, танке плочице, даске и сл. Када је то треперење сувише брзо, човек га не чује.
Звук је таласно кретање које се преноси кроз ваздух, водену или чврсту средину. Чуло слуха животиња и људи осетљиво је на велики распон звукова.
Ударите снажно врхом виљушке у неку тврду површину и брзо принесите виљушку уху. Чућете звук! Када поново ударите, ставите врх кажипрста на зупце виљушке и осетићете благе покрете – вибрације. Те вибрације се преносе кроз ваздух и ударајући у бубну опну производе звук који ми чујемо.
Постоје звуци које људско ухо не може да чује, а пси на неке од њих реагују. Постоје звуци који су важни за медицину јер праве толике вибрације да успевају да помешају воду и уље (иако смо ми у огледима видели да се те две течности не мешају!), а неки звукови могу бушити рупе у металу. Чудновато, зар не? !
Када бука (јачина звукова који нас окружују) пређе одређену јачину, то може бити штетно за човека. Јединица којом се мери јачина звука назива се децибел. Свакодневно нас окружују звукови различите јачине, на пример: 10 db – откуцаји сата, 30 db – шапат, 40 db –шуштање лишћа, око 50 db – нормалан говор, 60 db – ТВ. Оштећења слуха могућа су на: 70 db – моторна тестера, 80 db – жив саобраћај. Праг бола почиње од 90 db: 120 db –мотоцикл, 130 db – авион при полетању, а јачина звука од 180 db може да убије човека.
Opmerkingen