top of page

Активности

Разгледница другарства

Да ли знате шта је „Разгледница другарства“? То је назив пројекта у коме учествују четири ученика I-7 и седам ученика III-7 из Кленовника, ОШ „Јован Цвијић“ из Костолца и ми, ученици II-3 ОШ "Светозар Марковић" из Лесковца.


Групни рад

Почетак пројекта

Пројекат Разгледница другарства је почео септембра 2017.године, разменом одељењских имејлова. Писма су покренула лавину питања која су у вези са школом, одељењем и местом где живимо. Како се ради о различитим срединама – сеоској и градској, наметнуло се и питање шта можемо једни од других да научимо. Уследио је предлог тема и након међусобног усаглашавања, договорено је да се у првом полугодишту бавимо личном картом насеља, а у другом биљкама и животињама краја и здравом исхраном.


Очекивања су да ћемо, кроз различите истраживачке активности ван учионице и тематске радионице у учионици, уз коришћење различитих информационих технологије, прикупљати различите информације, пратити, бележити и упоређивати појаве у местима из којих смо. На овај начин ћемо бити у прилици да научено градиво, које је предвиђено редовним школским програмом, конкретно применимо на окружење, као и да уочимо разлике између две средине – сеоске и градске, једног и другог места, проширујући тако знања која смо стекли у школи. Кроз активно учешће, самостално и вршњачко учење, кроз критичко процењивање, креативно изражавање путем различитих медија и међусобну сарадњу и размену, проширићемо и своје компетенције, бавећи се на овај начин нама блиским темама.


Ток пројекта у првом полугодишту

У току октобра и новембра радило се на изради личне карте насеља и школе. Формирали смо мале групе или парове. Свака група је добила по један задатак да кроз текст, фотографију или плакат представи положај или име и врсту насеља или рељеф и воде околине, временске прилике или значајне објекте и манифестације које се ораганизују или саобраћај у насељу. Упућени смо да прикупљамо и бележимо различите информације о школи, месту и околини на основу доступних извора – сопственог искуства, одраслих и интернета.

Планирано је и да се лична карта употпуни и малим речником локалног говора и обичаја. Почетком децембра, добили смо задатак да прикупљамо речи лесковачког говора.


Новогодишњи празници су били прилика да се размене честитке. Тако су ученици из Кленовника припремили и послали нам честитке, а ми смо им на исти начин узвратили.

Новогодишње честитке

Шта је планирано у другом полугодишту

Почетком другог полугодишта, треба да осмислимо како ћемо родитељима да представимо оно што смо досад научили.


Ученици из Кленовника треба да нам објасне како и које се биљке и животиње гаје у њиховом месту, а ми ћемо им описати како и које кућне љубимце чувамо. Планирано је да се у исто време организује и заједничка истраживачка активност где ћемо пратити развој биљака које смо сами посејали, а резултате праћења ћемо упоређивати, стичући тако знања о условима који су потребни живим бићима. Пројектом је планирано и стицање знања о здравој исхрани кроз радионичарски рад и израда малог кувара, збирке традиционалних и омиљених јела једног и другог краја.


У мају месецу, очекује нас завршни час који ће се реализовати уз коришћење Скајпа или неког сличног програма, где ћемо кроз квиз, игру и песме карја, показати колико смо и шта научили кроз пројектне задатке.

Ученици из Кленовника

Више о самом пројекту може се сазнати на сајту Разгледница другарства који се налази на адреси овде или на школском сајту на адреси овде.

bottom of page